Jak se pomalu blíží topná sezóna 2017/2018, roste zájem spotřebitelů o předpovědi, jaký bude vývoj ceny elektřiny a plynu.
V mnoha domácnostech je rozhodující položkou plyn, ale i spotřeba elektřiny přes zimu nepochybně stoupne. Zároveň na přelomu listopadu a prosince dodavatelé upravují své ceníky a Energetický regulační úřad mění regulované ceny.
Pro vytvoření hrubého přehledu o cenách elektřiny doporučuji pohled do minulosti. Následující graf Vám ukáže, v jakém rozmezí se ceny pohybovaly a kde je můžeme očekávat v nejbližším období.

Vývoj ceny elektřiny

Zdroj : Kurzy.cz – vývoj ceny elektřiny

Doba snižování cen elektřiny pominula

Je s podivem, že dochází k neustálému růstu ceny elektřiny, i když se ve světě celkem nic neděje. Důvody se dozvíme až s odstupem času, kdy bude pro analýzu dostatek dat.
V tomto článku nebudu věštit z koule, ale nastíním trendy, které se začínají projevovat a zřejmě budou mít vliv na ceníky dodavatelů elektřiny již koncem roku 2017.
„Zlatá doba“ snižování cen pominula. Ceny elektřiny se vyšplhaly z pásma kolem 20 euro přes 30 euro. Na to musí podle analytiků reagovat většina dodavatelů. Ti drazí si zatím starosti dělat nemusí, mají ve svých maržích dostatečné rezervy.  U levných dodavatelů je situace celkem jednoznačná –  ceny půjdou mírně nahoru.

Výhodou je, že dodavatelé nakupují komoditu postupně a dopředu. Výkyvy cen se tak tlumí a přenášejí se ke konečnému spotřebiteli se zpožděním. Opačný jev jsme také zažili, kdy cena elektřiny výrazně poklesla, ale dodavatelé si jeli „podle svého“, jako by se nic nedělo. Zato naši poradci v Optimalu měli naspěch a uzavírali smlouvy za výborné ceny jako diví.

V této době je výhodné uzavírat tarify s fixovanou cenou i na delší období. Je to podobné jako u hypoték. Když je jasné, že úroky budou stoupat, tak nejlepší strategie je „uzamknout“ současnou cenu co nejdéle.
Ne všichni dodavatelé jsou ochotni cenu zafixovat na 2 roky a výše. Valná většina vydává ceník každý rok. Pokud by zdražení bylo tak velké, že by předběhlo konkurenci a mohli jste najít levnějšího dodavatele, máte šanci dát stávajícímu „sbohem“ a to na základě energetického zákona. V minulých příspěvcích mám na toto téma článek. Jenom si musíte pospíšit, protože časové okno pro změnu dodavatele na základě zvýšení ceny je velmi krátké. V případě, že dodavatel zdražení nebo změnu obchodních podmínek neoznámí, máte na změnu 3 měsíce.

Dobrá zpráva – nečeká se výrazný růst

Dobrou zprávou je to, že se nečekají velké výkyvy. Mnozí odběratelé mají zafixované ceny na rok 2019 i 2020 za ceny, které se o mnoho neliší od současných. Očekává se tedy jen mírné zdražení v mezích 30 – 50 Kč/MWh bez DPH. V domácnostech, kde se pohybuje spotřeba kolem 2 – 5 MWh/rok to není žádný velký zásah do peněženky. Každopádně jakoukoliv předpověď je dobré brát s rezervou. Stačí nenadálá změna situace ve světě a trh s elektrickou energií může potkat obrat, většinou v neprospěch odběratelů.

Share This